Vltavský háček - na kole podél Vltavy ze Šumavy až k Mělníku

01. Od trpaslíků ke stádu bizonů

K cykloputování podél Vltavy je ideální vlakový spoj z Prahy do Železné Rudy. Pro většinu lidí to znamená pouze jediný přestup a prohlédnete si i nejzajímavější části Šumavy. Kousek na jednu stranu leží magické Černé jezero, které sice nakonec kvůli zpoždění tato pouť vynechá, ale nešť. Po směru cesty jsou další dvě - dnes Laka a zítra Prášilské. Za nimi i rozhledna Poledník, půvabná říčka Vydra, kůrovcové lesy a další místa, která dělají Šumavu Šumavou. A hned pak už i prameny Vltavy.
Z městečka, kde se asi nejvíc vryjí do paměti stánky s trpaslíky a jinou havětí, povede první etapa přes jezero Laka do Prášil. K jezeru se dá jet dvěma způsoby - buď přes Debrník a po svazích hory Polom, nebo přes osadu Nová Hůrka. Protože výhledů a uschlých stromů, jež se na obzoru rýsují na hřbetě Polomu, bude ještě po cestě dost, volba padá na druhou variantu vedoucí zčásti po Sklářské naučné stezce.

Od náměstí se nejprve stoupá po klatovské silnici, která je současně značená jako cyklotrasa č. 33. Zhruba po kilometru a půl se uhýbá vpravo do lesa jako by zpět k městu, po chvíli ale přijde další vracečka a konečně i konec stoupání, teď už po vrstevnici se dojede kolem hory Tok až k Hůrecké silnici.
Koníci v zahradě lesní usedlosti nedaleko Nové Hůrky   Hrobka sklářské rodiny Abelů, za ní kaple s památníkem obětí komunistické pohraniční stráže   Podél cesty stoupající k jezeru Laka zurčí Jezerní potok, který z nádrže vytéká
Podél ní se vine asfaltová stezka, která v létě slouží cyklistům a v zimě jako běžkařská stopa. Je na ní několik hupů, kde by bylo skvělé to z kopce rozjet a na další hup se vyvézt setrvačností. Bohužel nájezdy na můstky v údolíčkách nejsou úplně v rovině, a tak je nutné vždy výrazně zpomalit a do vrchu pak nezbývá než funět.

Kolem zahrady s koníky přijede stezka do Nové Hůrky a tam se z trasy č. 33 přesedlá na číslo 2115. Po okresce se dojede ke zbytku hrobky někdejší významné sklářské rodiny Abelů a kapli upravené do podoby památníku obětí komunistické pohraniční stráže.
Laka - nejmenší, ale s nadmořskou výškou 1096 metrů nejvýše položené šumavské jezero   Po hladině ledovcové vodní plochy se v rákosí s oblibou prohánějí kachny   Mělká jezerní pánev má rašelinové dno a zvolna zarůstá, časem jezero Laka zmizí
Je tu i nouzové nocležiště a zároveň se tu připojuje trasa od Debrníku. Po modré je to už k jezeru Laka coby kamenem hodil a jedno prudké stoupání kolo vytlačil. Ačkoli se tu smí jen na dřevěné molo a nikam jinam, i tak tahle ledovcová vodní plocha, s nadmořskou výškou 1096 metrů nejvýše položená v rámci celé Šumavy, okouzlí. A zvlášť teď, s počínajícím soumrakem, kdy slunce pomalu zapadá za okolní hradbu lesů a potemnělou klidnou hladinu čeří jen několik kachen. Od jezera vede další stoupání na rozcestí Zlatý stoleček, za kterým se cesta lesem prudce otočí a chvíli kopíruje hranici až na další rozcestí Horní Ždánidla. Tady stromy nejsou, a tak je odtud vidět na jeden z cílů dalšího dne - rozhlednu Poledník. Pro ty, kteří nesnášejí kopce, to není zrovna hezký pohled, přes to hluboké údolí...

Pěší červená tu pokračuje rovně, cyklotrasa č. 2113 ale uhýbá vlevo a začíná postupně klesat do obce Prášily. Vyústí přímo na návsi, kde je hospoda, za níž se ukrývá pěkně upravená malá botanická zahrada a výběh s několika bizony. Zrovna nedávno se jim narodilo mládě, které teď na louce vesele skotačí. O kousek dál je pak ještě Archeopark.
Za hospůdkou na prášilské návsi je pěkně upravená botanická zahrada   Součástí botanické zahrady je i výběh s několika americkými bizony   Původní šumavské dřeviny a skalničky doplňují výtvarná díla různých umělců
Až dosud byla cesta ve všední den prvního zářijového týdne naprosto liduprázdná. Na terase prášilské hospody se to mění. Díky turistům, kteří jsou v obci ubytovaní, je tu docela rušno a vášnivě se tu debatuje. Samozřejmě hlavně o tom, jestli bojovat s kůrovcem, nebo zda nechat šumavské lesy v rukou přírody. Místní jsou jasně pro boj a své názory prosazují skoro až agresivně. Lepší než pouštět se s nimi do hovoru bude uklidit se do lesa nad obcí, zítra si vše prohlédnout a udělat si vlastní obrázek, jak to s tou šumavskou katastrofou doopravdy vypadá.