Vltavský háček - na kole podél Vltavy ze Šumavy až k Mělníku

08. Den, který jako by ani nebyl

Kousek nad kempem Popelíky je Krásná Hora nad Vltavou a hned na jejím kraji benzinka, která se ukáže být nečekanou spásou, co se týče ulomeného držáku fotobrašny. Mají tu totiž gumicuk, díky kterému se dá fotobrašna zafixovat k řídítkům. Není to úplně komfortní, v případě vytahování foťáku je nutné vždycky tři ze šesti šlahounů odepnout. Ale ono to nebude moc potřeba. Foťák dál stávkuje a k focení toho stejně po cestě moc není. Bude to takový den, který jako by ani nebyl.
Výjimkou je Kamýk nad Vltavou, kde se za dalším mostem přes Vltavu jede po mírně stoupající příjemné lesní pěšině podél hlavní silnice ke zřícenině hradu Kamýk. Není to žádný obr, avšak právě tím je zajímavý, působí jako takový malý útulný letní byt, kam vyráží na rekreaci panstvo z nějakého většího hradu. A hele, i foťák tu cvakl! Ale jen tady...

Nedaleko je další vltavský most, k němuž se dá dojet po levém břehu. Ale po mostě i pak dál vede hlavní tah z Příbrami na Sedlčany a dá se čekat silný provoz, zatímco na pravém břehu slibuje mapa při cestě přes Drážkov a Hrachov historický mlýn. Most tak z itineráře vypadává.

Kučerův mlýn stojí na konci Hrachova za mostkem přes říčku Brzina a je v něm zachovalá historická vodní pila. Impozantní expozice. Ale taky na dlouho jediná věc, u které stojí za to zastavit.

Následuje přece jen kus po sedlčanské silnici, která je opravdu plná aut, do obce Líchovy, kde se naštěstí dá odbočit na okresku mezi poli do Křepenic. Odtud se sjede na Cholínský most. Hned za ním je autokemp, ale krátce po prázdninách už prázdný, ani bufet nefunguje. Oběd tak nabídne až Prostřední Lhota, v zahradní hospůdce U Ládi.

Jídlo je však takové neslané nemastné, stejně jako cesta dál. Sejcká Lhota, Lipý, Křeničná, most Chotilsko, za nímž je další kemp a lanový park, odbočka vlevo na Nebřich, Jablonná a za ní alfaltová spojovačka mezi kukuřičnými lány do Blaženic nenabízejí k vidění vůbec nic.

Až těsně před Slapskou přehradou si člověk přece jen nakonec spraví chuť. Před obcí Rabyně se silnice vyhoupne na ostroh, kde je krásně vidět slapská nádrž a rekreační oblast Ždáň na druhém břehu Vltavy. A na konci obce pak je penzion Janata, kde se nejen příjemně nocuje v útulných pokojících, ale taky tu fantasticky vaří. Ten králík, který se ten večer podával, si mohl pokládat za čest, že ho upekli právě tady.